Kostka i Martynek z tytułem

Na jedną rundę przed końcem sezonu 2018 poznaliśmy nazwiska rajdowych mistrzów Śląska. Tegoroczną rywalizację o ten tytuł zdominowali Damian Kostka i Mateusz Martynek. Reprezentanci Automobilklubów Śląskiego i Cieszyńskiego zwyciężyli w czterech z pięciu rozegranych w tym sezonie rund. Byli najszybsi w Rajdach Baborowa, Śląska, Wisły, a także w zakończonym dziś Rajdzie Grodzkim (wg nieoficjalnych wyników). Co więcej, świeżo upieczeni mistrzowie Śląska zapisali na swoje konto także trzy zwycięstwa na Power Stage, czyli dodatkowo punktowanych, finałowych odcinkach rajdów. Tym samym Kostka z Martynkiem zgromadzili już 115 punktów. To oznacza, że nikt już nie zdoła ich wyprzedzić w wyścigu po tegoroczny tytuł, niezależnie od wyników ostatniej rundy cyklu, czyli Cieszyńskiej Barbórki (23-24 listopada).

Damian Kostka rozpoczął starty w Rajdowych Samochodowych Mistrzostwach Śląska od sezonu 2014 i od razu pokazał, że można go zaliczać do kierowców jeżdżących szybko i bez kompromisów. Pierwszą rundę RSMŚl 2014, czyli Rajd Mikołowski, Kostka ukończył na drugim miejscu – zaledwie 1,2 sekundy za Piotrem Baranem. Gdyby nie 5-sekundowa kara, to kierowca z Pisarzowic cieszyłby się ze zwycięstwa. Sezon 2014 Damian ukończył tuż za podium, zdobywając 30 punktów – o pięć mniej niż trzeci Adrian Jurasz.

W kolejnym roku startów Kostka nie ukończył ani jednej rundy RSMŚL na podium, ale zdobył 34 punkty co pozwoliło zająć siódmą lokatę w klasyfikacji mistrzostw. W 2016 roku kierowca Hondy Civic dobrze rozpoczął sezon zajmując drugie miejsce w Rajdzie Mikołowsko-Żorskim. Niestety po tych zawodach rozpoczęła się pechowa passa Kostki. Nieukończony Rajd Zamkowy, a także awarie w Rajdach Wisły i Opolskim spowodowały, że Damian nie mógł włączyć się w walkę o tytuł. Na osłodę pozostało kolejne podium – wywalczone w kończącej sezon Cieszyńskiej Barbórce i piąta pozycja w klasyfikacji sezonu.

W 2017 roku Kostka rozpoczął starty w mistrzostwach Śląska od wypadku w Rajdzie Zamkowym. Samochodu nie udało się odbudować na kolejną rundę cyklu, czyli Rajd Ziemi Bocheńskiej. W następnych zawodach – Rajdzie Wisły – wywalczył piątą lokatę. W Rajdzie Śląska Kostkę zawiódł układ przeniesienia napędu. Z kolei w tradycyjnie zamykającej rywalizację Cieszyńskiej Barbórce Kostka powtórzył wynik z Wisły. Punkty z Wisły i Cieszyna wystarczyły jedynie na 11. miejsce w klasyfikacji sezonu.

W sezonie 2018 Damian Kostka startował z Mateuszem Martynkiem. Już od pierwszej rundy załoga w Hondzie Civic nadawała ton walce o tytuł mistrzów Śląska. Zaczęło się od triumfu w debiutującym w cyklu Rajdzie Baborowa. Z tego miasta Kostka z Martynkiem wywieźli komplet punktów – 25 wywalczone za zwycięstwo i dodatkowe pięć za najlepszy czas na Power Stage. W deszczowym Rajdzie Ziemi Bocheńskiej zajęli dopiero 15. miejsce i nie zdobyli ani jednego punktu. Po tej rundzie, na prowadzenie w mistrzostwach wyszli Szymon Żarłok z Krzysztofem Pietruszką – zwycięzcy drugiego rajdu w kalendarzu RSMŚl 2018. Pozycję liderów Kostka i Martynek odzyskali triumfując w Rajdzie Śląska. Ten wyczyn powtórzyli w Rajdzie Wisły, którego z kolei nie ukończyli Żarłok z Pietruszką. Do czterech wzrosła liczba tegorocznych zwycięstw Damiana i Mateusza po wywalczeniu pierwszego miejsca w przedostatniej rundzie cyklu, czyli Rajdzie Grodzkim.

W swojej rajdowej karierze Damiana Kostkę pilotowali m.in. Krzysztof Janik, Michał Paciej, Paweł Pochroń, Łukasz Biernot i Mateusz Martynek.

Punktacja Rajdowych Samochodowych Mistrzostw Śląska 2018 po Rajdzie Grodzkim – 5. rundzie cyklu:

1. Kostka/Martynek 115 pkt.
2. Żarłok/Pietruszka 58 pkt.
3. Cholewa/Roik 48 pkt.
4. Grela/Momot 40 pkt.
5. Wrocławski/Dobrowolski 40 pkt.
6. Godula/Nowak 39 pkt.
7. Ciombor/Borycki 34 pkt.
8. Bojanowski/Ksyt 31 pkt.
9. Sordyl/Korzeniowski 23 pkt.
10. Adrian Jurasz 21 pkt.