Blisko 45 km sportowej walki – MAPY

Jeszcze nie opadł kurz po 64. Rajdzie Wisły, a zawodnicy startujący w RSMŚl już przygotowują się do 4. Rajdu Grodzkiego – przedostatniej rundy mistrzostw. Impreza rozgrywana w Beskidzie Niskim będzie wykorzystywała fragmenty tras, na których przed dekadą walczyli uczestnicy Rajdowych Samochodowych Mistrzostw Polski. Kierowców i pilotów czeka więc trudne zadanie na szybkich i zróżnicowanych odcinkach, zwłaszcza że w poprzednich edycjach imprezy te konfiguracje oesów nie były wykorzystywane. W tym roku impreza z bazą w Gorlicach będzie także rundą Rajdowych Samochodowych Mistrzostw Podkarpacia, co zwiastuje jeszcze bardziej zaciętą rywalizację o zwycięstwo.

W tym sezonie zdecydowano się na zmianę lokalizacji Rajdu Grodzkiego. Zawody przeniesiono z powiatu jasielskiego do powiatu gorlickiego. Dlatego też w tym roku bazą imprezy będzie Ośrodek Sportu i Rekreacji w Gorlicach, gdzie ulokowane zostaną biuro rajdu i park serwisowy, natomiast start honorowy i ceremonia mety odbędą się w samym centrum miasta – na gorlickim rynku.

Zmiana lokalizacji wiąże się również z nowymi trasami. Zatem zawodników, którzy zdążyli już poznać odcinki Rajdu Grodzkiego podczas startów w ramach Historycznych Rajdowych Samochodowych Mistrzostw Polski lub Rajdowych Samochodowych Mistrzostw Podkarpacia, czeka sporo pracy podczas zapoznania. Fakt, że rajd okręgowy będzie korzystał z tych dróg po raz pierwszy nie oznacza jednak, że w tym regionie nie było wcześniej sportowej rywalizacji. Fragmenty tegorocznych odcinków specjalnych Rajdu Grodzkiego były przed dziesięcioma laty wykorzystywane w Rajdzie Magurskim, który stanowił wtedy zimową rundę krajowego czempionatu. Sukcesy na tych oesach święcili m.in. tacy zawodnicy jak Tomasz Kuchar czy Leszek Kuzaj.

Pierwsza okazja do zobaczenia kierowców i pilotów oraz ich rajdowych maszyn będzie miała miejsce w sobotę 6 października, kiedy to o godzinie 20:00 odbędzie się ceremonia startu. W niedzielę załogi przeniosą się na dwa odcinki specjalne – Ropa (8,00 km) oraz Oderne (6,98 km), które będą pokonywane trzykrotnie i utworzą trasę o łącznej długości 44,94 kilometra. Organizatorzy deklarują, że odcinki specjalne są mocno zróżnicowane i nie zabraknie na nich zarówno szybkich partii po szerokich drogach, jak i ciasnych oraz krętych fragmentów pomiędzy zabudowaniami, gdzie nie będzie miejsca na błąd. Tereny Beskidu Niskiego obfitują w malownicze wzniesienia, więc zawodnicy będą musie się zmierzyć także z hopami, podbiciami i szczytami, które dodadzą sportowej rywalizacji jeszcze większej pikanterii.

Zgłoszenia do zawodów przyjmowane są do 29 września. Pełną listę załóg, które powalczą w Rajdzie Grodzkim, poznamy we wtorek, 2 października, kiedy to organizatorzy opublikują listę zgłoszeń.

Mateusz Kacprzak, dyrektor 4. Rajdu Grodzkiego:
– W tym sezonie zmieniamy lokalizacje naszego rajdu przenosząc się na teren powiatu gorlickiego. Mam nadzieję, że zarówno kibicom, jak i załogom spodobają się nowe odcinki, zwłaszcza że przed laty były one wykorzystywane w Rajdzie Magurskim. Przygotowaliśmy próby, które są bardzo zróżnicowane. Nie zabraknie szybkich i szerokich dróg, jak i krętych, można powiedzieć wręcz ścieżek, wiodących przez zabudowania. Warto dodać, że tereny Beskidu Niskiego obfitują w pagórki, więc będą szczyty, podbicia i hopy. Oprócz rajdowej rywalizacji kibicom powinien również spodobać się malowniczy krajobraz okolicy, która choć jeszcze na swój sposób nieodkryta, ma sporty potencjał turystyczny. Jestem przekonany, że każdy będzie chciał tutaj wrócić na wakacje. Bardzo dziękuję lokalnym władzom oraz służbom, a zwłaszcza Karolowi Górskiemu i Rafałowi Kulki, staroście i burmistrzowi Gorlic, gdyż bez wsparcia z ich strony organizacja imprezy nie byłaby możliwa. Serdecznie zapraszam wszystkich rajdowych fanów na 4. Rajd Grodzki, gdyż emocji na pewno nie zabraknie.

MAPY DLA RAJDU OKRĘGOWEGO:

MAPY DLA SUPER KJS-u:

Harmonogram 4. Rajdu Grodzkiego (6-7 października)

Sobota, 6 października
• 20:00 – start honorowy (Gorlice, rynek)

Niedziela, 7 października (6 odcinków specjalnych, łącznie 44,94 km):

• 8:33 – OS1: Ropa (8,00 km)
• 9:16 – OS2: Oderne (6,98 km)
• 10:36 – Serwis A: 30 min (Gorlice, OSiR)

• 11:39 – OS3: Ropa (8,00 km)
• 12:22 – OS4: Oderne (6,98 km)
• 13:42 – Serwis B: 30 min (Gorlice, OSiR)

• 14:45 – OS5: Ropa (8,00 km)
• 15:28 – OS6: Oderne (6,98 km)
• 16:33 – ceremonia mety (Gorlice, rynek)

Kalendarz Rajdowych Samochodowych Mistrzostw Śląska 2018 tworzy sześć rund, w których zawodnicy ścigają się po asfaltowych odcinkach specjalnych:

• Rajd Baborowa – 13-14 Kwietnia, Baborów;
• Rajd Ziemi Bocheńskiej – 1-2 czerwca, Bochnia;
• Rajd Śląska – 29-30 czerwca, Chorzów;
• Rajd Wisły – 14-15 września, Wisła;
• Rajd Grodzki – 6-7 października, Gorlice
• Rajd Barbórka Cieszyńska – 16-17 listopada, Cieszyn.